New age category records set this week

Event AthleteTimeAge GroupAge GradeClub
Albert Shona FLETCHER18:04VW35-3982.75 %Richmond & Zetland Harriers
Alice Holt John AUSTIN25:57VM70-7467.95 %Unattached
Armagh Sean MULDOON23:46SM18-1955.47 %Unattached
Armagh Bobbie IRVINE21:04VM50-5470.57 %Seapark AC
Ashford Andrew FLETCHER17:16SM30-3475.97 %Folkestone Running Club
Ashford Gillian ELSTUB20:49SW30-3471.58 %Brighton Tri Club
Barking Paul MARTELLETTI15:02VM35-3987.69 %Victoria Park Harriers & Tower Hamlets AC
Barnstaple Glen MARTIN31:04VM75-7966.09 %Bideford AAC
Bath Skyline George FROST17:24SM25-2974.14 %Team Bath AC
Bath Skyline Katrine Louise SVANE19:42SW25-2975.13 %Århus 1900
Belfast Victoria Terry EAKIN19:09VM65-6987.55 %North Down AC
Bexley Rose BAKER21:50VW50-5476.79 %New Eltham Joggers
Blandford Jez BRAGG16:42SM30-3478.14 %Bournemouth AC
Blandford Steve WAY16:35VM40-4482.31 %Bournemouth AC
Blickling Richard BATESON16:51SM30-3477.84 %Coltishall Jaguars
Bognor Regis Jeremy FELLICK18:12VM45-4979.76 %Wallasey AC
Bognor Regis Lucianne ALBRECHT21:25VW45-4976.42 %Worthing Striders
Bolton Tom CARSON16:54SM20-2476.33 %Horwich RMI Harriers
Bournemouth Reli FANCY31:12VW75-7977.72 %Unattached
Brentwood Charlotte OLSON27:18SW18-1954.40 %Tri Sport Epping
Brighton & Hove Christina RANSOM01:19:04WWC18.72 %Unattached
Brockenhurst Ian J BERRY18:03VM40-4476.73 %Winchester and District AC
Brockenhurst Sandra BOWERS18:04VW40-4484.69 %Winchester and District AC
Bromsgrove junior Patrick WALSH12:05VM55-5948.15 %Unattached
Buckingham Lottie WYNNE-JONES22:47JW11-1473.01 %Unattached
Burgess Tory HISLOP19:19SW25-2976.62 %Unattached
Burnage James COOPER18:36VM40-4474.46 %Unattached
Burnage John HEALEY50:57VM80-8443.47 %Airedale Dodgers
Burnley Joshua Thomas BOYLE16:52JM11-1484.09 %Blackburn Harriers & AC
Bushy Park Eric SHIRLEY SNR32:59VM85-8973.67 %Hillingdon AC
Cardiff Anthony WILLIAMS17:38VM55-5987.15 %Aberdare Valley AAC
Catton Reuben ANDREWS19:12JM1082.20 %Unattached
Chichester Sara RHIMES23:48VW60-6480.39 %Eastleigh RC
Chippenham Grace COOK20:46JW15-1774.64 %Yate & District AC
Colwick Nigel WATKIN19:19VM55-5980.93 %Southwell RC
Conwy Alfie JONES25:06JM1065.14 %Unattached
Conwy James SMITH24:15JM11-1463.09 %Unattached
Conwy Sam JOHNSON19:33JM15-1771.18 %Unattached
Conwy Summer CHRISTIAN32:45JW1052.11 %Unattached
Conwy Emily JOHNSON23:16JW11-1467.55 %Unattached
Conwy Rhiannon KAMINK22:19JW15-1769.45 %Colwyn Bay AAC
Conwy Alec JONES21:12SM18-1962.19 %Unattached
Conwy Lewis COX20:58SM20-2461.53 %North Wales Road Runners
Conwy Jodi WATERS18:42VM35-3971.93 %Abergele Harriers
Conwy Chris YORKE18:05VM45-4978.99 %North Wales Road Runners
Conwy Martin WILLIAMS27:49VM65-6962.01 %Eryri Harriers
Conwy Iorwerth ROBERTS30:44VM70-7458.08 %Eryri Harriers
Conwy Vicky RONALD24:22VW45-4967.17 %Unattached
Conwy Hilary Jaques MEGORAN26:44VW55-5970.57 %Unattached
Conwy Gill THOMPSON30:22VW60-6464.82 %Unattached
Conwy Shirley DAVIES37:00VW65-6958.24 %Unattached
Cranleigh Pete O'CONNELL19:52VM50-5476.68 %Horsham Joggers
Cranleigh Robin CAMPBELL31:30VM75-7962.43 %Chigwell and Epping Forest Orienteering Club
Cranleigh Jo DIPPLE38:44VW60-6449.40 %Horsham Amphibians Triathlon Club
Cranleigh Nina Marilyn BERRY38:29VW65-6954.31 %Cranleigh Sunflowers
Cross Flatts Jonathan WALTON17:36VM45-4980.59 %Leeds City AC
Crystal Palace Anne UNSELD26:42VW65-6977.09 %Bromley Veterans AC
Daventry James Christopher URWIN21:57VM60-6475.02 %Unattached
Derry City Michael MELARKEY17:29SM18-1976.26 %City of Derry AC
Druridge Bay Mike HARRIS19:46VM60-6483.31 %Unattached
Druridge Bay Carole DAVISON29:19VW70-7477.20 %Unattached
Eastbourne Jane CLARKE19:31VW50-5490.35 %City of Norwich AC
Eastney junior Charlie PAICE08:55JM1069.84 %Unattached
Eastney junior Marvin MEAL08:30JM11-1465.84 %Unattached
Eastney junior Manon HARDCASTLE09:44JW1067.37 %Unattached
Eastney junior Iesha COWLIN10:35JW11-1454.64 %Unattached
Eastney junior Jackson NEWTON21:10SW25-2925.31 %Unattached
Exeter Riverside Ava KUYKEN21:16JW11-1475.08 %Unattached
Fell Foot James TURNER17:22SM20-2474.28 %Ambleside AC
Fell Foot Russell PARRINGTON17:29SM30-3474.64 %Team Muddy Kit
Fell Foot Lizzie ADAMS18:13SW25-2981.24 %Hallamshire Harriers Sheffield AC
Fell Foot Jane WOODLEY27:47VW65-6975.22 %Unattached
Folkestone Sarah STEPHENSON23:00SW20-2464.35 %Unattached
Folkestone Jean BURRELL37:14VW75-7965.13 %South Kent Harriers
Fountains Abbey Lewis BRAMLEY16:51SM18-1979.13 %Harrogate Harriers & AC
Fulham Palace Stuart Michael FARMER16:51VM35-3979.82 %Serpentine RC
Goudhurst junior Aaron SHERWIN08:28JM1070.69 %Unattached
Goudhurst junior William CLARK08:07JM11-1468.95 %Unattached
Gravesend junior Oliver HORNE07:52JM1073.43 %MedwayTri
Great Cornard June BROWN41:49VW65-6950.74 %Unattached
Greenock Craig MCMEECHAN17:05JM15-1781.46 %North Down AC
Greenwich Tricia BELL21:49VW60-6490.22 %Cleveland Triathlon Club
Hackney Marshes George DAY17:11JM15-1780.99 %Orion Harriers
Hackney Marshes Zoë GRANGER24:48JW15-1760.95 %Unattached
Harcourt Hill Edward Peter GRONBECH18:15JM15-1776.26 %Radley AC
Harcourt Hill Rory Arthur JOHNSON16:53SM20-2476.41 %Oxford City AC
Harcourt Hill Michael DEERING18:07VM35-3973.23 %Unattached
Harlow Lewis Karsten HARKNETT19:17JM11-1473.55 %Harlow AC
Harlow Katarina SUCIKOVA35:14SW18-1942.48 %Unattached
Harlow Matthew HILLIER19:05VM35-3969.96 %Unattached
Hereford Sophia TOOTELL29:49JW1057.24 %Unattached
Hereford David AUBREY16:53SM25-2976.41 %Cheltenham & County Harriers
Hereford Daneen HUGHES20:40SW30-3471.94 %Wye Valley Runners
Horsham Maxwell DUMBRELL15:57SM25-2980.88 %Horsham Joggers
Horsham Keith HAYNES26:21VM70-7466.92 %Horsham Joggers
Huddersfield Juniors Isabel RICHARDSON08:27JW1073.10 %Holmfirth Harriers AC
Ipswich junior Eddie OSBORN08:28JM1068.23 %Ipswich JAFFA RC
Ipswich junior Lottie SMITH08:37JW1071.68 %Unattached
Keswick Kate MORRIS20:36VW45-4980.42 %Les Brutelles
Keswick Julie CARTER20:47VW50-5480.67 %Keswick AC
Lanhydrock Dominic BATEMAN18:37SM18-1970.81 %Bodmin Road Runners
Lanhydrock Dan ALSOP18:14VM35-3972.30 %St Austell Running club
Leamington Carolyn WILKINSON20:56VW45-4975.88 %Spa Striders RC
Little Stoke junior Harriet LAMBE07:23JW11-1478.32 %Frampton Cotterell Harriers
Llyn Llech Owain Ellie KIFF20:29JW11-1476.73 %Carmarthen & District Harriers AC
Llyn Llech Owain Lara GRIFFITHS22:45JW15-1768.13 %Unattached
Llyn Llech Owain Ellie DAINTON22:42SW18-1965.93 %Llanelli AAC
Markeaton junior Sol LEYLAND08:54JM1067.25 %Unattached
Mile End Harry GLYN20:38JM1079.24 %Victoria Park Harriers & Tower Hamlets AC
Mile End Liz ZASS26:02VW65-6982.78 %Stragglers
Milton Keynes Andrew JEYES21:53VM65-6977.38 %Ivanhoe Runners
Newport Juniors Holly-Mai BOWEN08:35JW1071.96 %Blaenau Gwent
Newport Juniors Hannah JONES07:51JW11-1472.47 %Unattached
Northala Fields Florjan BAKALLI18:02SM18-1973.11 %Ealing, Southall & Middlesex AC
Nostell Priory Adele ANTCLIFF19:35SW30-3475.66 %Canicross Barkrun
Oakwell Hall Peter COVEY26:15VM75-7972.19 %Bingley Harriers and AC
Old Deer Park Marion RAYNER26:19VW65-6978.21 %West 4 Harriers
Ormeau Edie CARROLL20:30JW11-1479.43 %East Down AC
Orpington Eleanor Amy PHILPOTT21:36SW18-1969.29 %Unattached
Osterley Cara FRANKS26:34JW1064.24 %Unattached
Osterley Ros TABOR23:19VW65-6988.28 %Dulwich Runners AC
Oxford Allison HIRST20:21VW50-5482.39 %Unattached
Panshanger Hannah BATES22:56JW15-1767.59 %Hoddesdon Tri Club
Panshanger John MCDONNELL15:38SM20-2482.52 %Luton AC
Panshanger Alex NEWMAN-SMITH17:50VM35-3973.93 %Unattached
Panshanger George WOODS33:33VM80-8470.04 %Garden City Runners
Panshanger John BUTCHER33:33VM80-8467.91 %Ware Joggers
Parke Charlotte GRIFFIN25:45JW1066.28 %Unattached
Penrhyn Ben GRANTHAM23:05JM1077.11 %Unattached
Penrhyn Ryan OWEN17:59JM11-1478.87 %Unattached
Penrhyn Lizzie IRVINE20:52SW30-3470.93 %Wimbledon Windmilers
Penrhyn Dewi OWEN18:24VM35-3972.10 %Eryri Harriers
Penrhyn Lisa GRANTHAM21:09VW40-4472.34 %Pensby Runners
Penrith Emily HEAVISIDE21:51SW18-1967.96 %Eden Runners
Perry Hall Thomas DYSON19:02SM20-2467.78 %Unattached
Perry Hall Kevin BURKE20:55VM55-5974.74 %Stourbridge RC
Perry Hall Judy INCE33:46VW70-7467.03 %Unattached
Perth Alexander DOUGLAS20:23JM1077.43 %Unattached
Perth Sarah DOUGLAS18:42SW18-1979.41 %Edinburgh University Hare & Hounds
Perth Jennifer WETTON17:23SW25-2985.14 %Central AC
Peter Pan Joshua JONES16:52SM18-1979.05 %Barton & District AC
Peter Pan Amanda Jane DEAN21:16VW55-5985.11 %West Hull Ladies
Pitshanger junior Lydia LOUW07:47JW1081.63 %Ranelagh Harriers
Pontypool junior Liam GRIFFITHS07:07JM11-1474.57 %Aberdare Valley AAC
Pontypool junior Lucy BATKIN10:17JW1060.07 %Cardiff AAC
Pontypridd Alex PRICE16:51JM15-1780.12 %Rhondda AAC
Porthcawl Jessica HEGARTY19:23SW18-1976.61 %Unattached
Queens Diane WATSON20:01VW40-4477.44 %City of Lisburn AC
Queens Margaret FAHERTY28:38VW70-7477.76 %Striders of Croydon AC
Reading Claire DONALD20:34VW55-5986.87 %Purple Patch Runners
Scunthorpe Hannah OLDROYD18:29SW25-2980.07 %Airedale Dodgers
Skipton Anne BUCKLEY20:20VW45-4979.67 %Bingley Harriers and AC
South Manchester junior Vicky BURGESS13:56SW30-3438.90 %Unattached
South Shields Michael MORRIS16:30VM40-4482.73 %Morpeth Harriers & AC
Southampton Hannah KNAPTON19:36JW15-1777.13 %Winchester and District AC
Southampton Juniors Rachel WRIGHT17:08VW40-4433.58 %Unattached
Southsea Cameron WALKER-POWELL21:30JM1073.41 %Portsmouth
St Andrews Carolyn MILNE19:56VW55-5989.63 %Garioch Road Runners
Swadlincote junior Luke TALBOT07:59JM1072.36 %Ivanhoe Robins
Swadlincote junior Lexie MCLOUGHLIN08:02JW1076.89 %Charnwood AC
Swadlincote junior Olivia GODSELL08:01JW11-1475.15 %Ivanhoe Robins
Tamar Lakes Scott BRAUNTON18:33JM15-1773.85 %Bideford AAC
Tamar Lakes Cyra BRAUNTON22:23JW11-1470.22 %Bideford AAC
Tamar Lakes Peter DEVENPORT17:11SM25-2975.07 %Bude Rats
Tamar Lakes Darren EVANS17:49SM30-3472.97 %Launceston Road Runners
Tamar Lakes Jason STEPHENS18:58VM35-3970.39 %Bude Rats
Tamar Lakes Michael FOSTER33:20VM70-7452.90 %Launceston Road Runners
Tees Barrage Samantha KENYON21:44VW35-3969.63 %Unattached
Thetford Desmonde TALBOT31:43VW65-6964.90 %Unattached
Torridge junior Millie AYRES08:01JW1077.05 %Bideford AAC
Tring Alice WRIGHT23:35JW15-1764.10 %Vale of Aylesbury AC
Tring Mary WARD23:47VW45-4968.11 %Tring RC
Tring Lynda HEMBURY25:01VW55-5974.35 %Unattached
Victoria junior Calum LITTLE07:00JM11-1477.73 %Cumbernauld AAC
Wakefield Thornes Hayley NEWBOUND25:41JW15-1759.57 %Wakefield District Harriers & AC
Wakefield Thornes Adam PEERS17:28SM25-2973.85 %Liverpool Harriers & AC
Wakefield Thornes Shaun DIMELOW18:01VM40-4478.08 %Penistone Footpath Runners AC
Wakefield Thornes Mark LEGGETT19:45VM50-5475.86 %Spenborough & District AC
Wakefield Thornes Lesley LEGGETT21:41VW55-5983.47 %Spenborough & District AC
Widnes Jack MORRIS29:24JM1053.68 %Unattached
Widnes Chloe STUBBS29:48JW1057.27 %Unattached
Widnes Andrew DUNNING17:33SM25-2973.60 %Unattached
Widnes Helen BERRY23:07SW25-2964.02 %Road Runners Club
Widnes Colin THOMPSON17:21VM35-3975.98 %Helsby RC
Widnes Colin BISHOP17:15VM55-5989.08 %Helsby RC
Widnes John G HOWARTH35:00VM80-8460.05 %Northern Veterans AC
Widnes Joanne LACKING20:43VW35-3972.16 %Helsby RC
Widnes Julia ECCLESTON22:49VW40-4467.42 %St Helens Sutton AC
Widnes Alison HUGHES25:54VW45-4962.55 %Widnes Wasps Ladies RC
Widnes Pauline HORSFALL22:24VW55-5983.04 %St Helens Striders
Widnes Ann STAGG28:12VW60-6467.85 %Unattached
Widnes Shelagh ATTWOOD54:55VW65-6937.48 %Unattached
Woodbank Clive FITZPATRICK17:45VM40-4478.03 %Stockport Harriers & AC
Workington Oliver DUSTIN18:39JM11-1476.05 %Border Harriers & AC
Workington Kelly BARRATT20:55SW30-3470.92 %Unattached
Workington Ron FLETCHER20:35VM60-6480.00 %Cumberland Fell Runners
Worsley Woods Pat WALKINGTON23:34VW65-6992.93 %Unattached
Wycombe Rye Luke MARTIN22:18JM1070.78 %Chiltern Harriers AC